Uudised

RAAMAT "50 AASTAT KAUBAMAJA"

Juubeliraamat "50 aastat Kaubamaja" heidab pilgu Eesti kaubanduse telgitagustesse läbi poole sajandi. Väärikas 160-leheküljeline teos sisaldab pildimaterjali Kaubamaja ajaloost, lugusid kaubanduse igapäevaelust ning humoorikaid meenutusi tuntud eestlastelt.

Raamat "50 aastat Kaubamaja" meenutab humoorikaid lugusid Eesti kaubanduse ajaloost

Juubeliraamat "50 aastat Kaubamaja" heidab pilgu Eesti kaubanduse telgitagustesse läbi poole sajandi. Väärikas 160-leheküljeline teos sisaldab pildimaterjali Kaubamaja ajaloost, lugusid kaubanduse igapäevaelust ning humoorikaid meenutusi tuntud eestlastelt.

Galerii raamatuesitluselt: www.powerhouse.ee/Kaubamaja/50aastatKaubamaja/album

"Vaevalt oskasid 60ndal avatud Kaubamaja töötajad aimata, et on tunnistajaks tänase Eesti pikima ajalooga kaubamaja sünnile," lausus Tallinna Kaubamaja kontserni juhatuse esimees Raul Puusepp. "Selle aja jooksul on Kaubamaja olnud teerajajaks mitmele olulisele muutusele - näiteks võeti siin 60ndate keskel kasutusele tol ajal ennekuulmatu iseteenindus, millelt käidi üle liidu šnitti võtmas. Isiklikust kogemusest mäletan, et kui Kaubamaja teenindajad hakkasid oma kliente tervitama, pälvisid nad esialgu vaid üllatunud reaktsioone. Kuid just taolised tulevikku vaatavad muutused on Kaubamajale edu taganud läbi viie aastakümne."

"Kindlasti mäletavad veel paljud taasiseseisvumiseelset aega, mil kauplemise eesmärk ei olnud üldsegi äriline, vaid eelkõige tuli täita riigi poolt ette nähtud plaan. See tõi kaasa sekeldusi ja praegu lausa halenaljakana tunduvaid olukordi, millest klient sugugi alati kuningana ei väljunud," rääkis "50 aastat Kaubamaja" koostaja Heli Lehtsaar. "Kaubamaja töötajate, juhtide ja klientide meenutuste põhjal annab raamat hea pildi Eesti jaekaubanduse lähiajaloost laiemalt."

Huvitavaid seiku tuleb ette juba Kaubamaja avamisest alates. Nimelt langes Tallinna Kaubamaja avamine 1960. aasta juulis kokku üldlaulupeo toimumisega. Kuna avamispäeva hommikuks rüseles Kaubamaja ukse taga tuhandeid inimesi, otsustati turvalisuse eesmärgil avamine edasi lükata. Uksed avati salaja alles järgmise päeva hommikul kell 7.30. Kuid keda siis ei olnud, olid külastajad! Mõni päev hiljem, kui jutud ennenägematust Kaubamajast liikvele läksid, ei suutnud kassasahtlid enam raha mahutada ning seda hakati koguma juba kingakarpidesse.

"Vanemale põlvkonnale meenuvadki Kaubamajaga seoses eelkõige meeletud järjekorrad ja hommikused tormijooksud, millest täna annavad mõningast aimu Osturallid, kuid mis tol ajal olid täiesti igapäevased," rääkis raamatu projektijuht, Tallinna Kaubamaja turundusspetsialist Lenno Vaitovski. "Mitmed tuntud inimesed, nagu Anne Veesaar, Kaja Tuisk ja Anne Metsis jutustavad raamatus oma loo ajast, kui valitses moekaupade defitsiit ning millist vaeva pidi siis oma unistuste mantli või saapapaari hankimiseks nägema."

Kaubamaja on ajaloo jooksul külastanud ka mitmed kuulsused. Teiste hulgas näiteks Elizabeth Taylor, keda Marju Marynel Kuut seal 70ndate keskel juhuslikult kohtas. "Mäletan päeva oma 35 aastat tagasi, kui Elizabeth Taylor Tallinna Kaubamaja uudistas. Teismelisena olin absoluutne filminäitlejate fänn ja otse loomulikult tundsin ta kohe ära, kuigi see tundus nii ebareaalne, sügaval nõukogude ajal," meenutas Marju Kuut. "Tollane peigmees Andres ei uskunud mind, aga ütlesin talle, et vaadaku - kui tal on sünnimärk näol, siis on kindel et tema. Hiljem sain teada, et Elisabeth oligi Venemaal filmimas ning kasutas võimalust ka Tallinnasse põigata."

Tänaseks on Tallinna Kaubamaja kasvanud kaubanduskontserniks, kuhu lisaks Tallinna ja Tartu Kaubamajale kuuluvad ka üle riigi paiknevad 35 Selveri kauplust, ilutoodete kett I.L.U. ning 30 jalatsikauplust (ABC King, Shu, Nero ja Suurtüki). Kaubamaja tegutseb ka Kiade maaletoomise ja autode jaemüügiga kogu Baltikumis.

Kontsern annab tööd ligi 3500 inimesele, mis on 0,5 protsenti Eesti tööealisest elanikkonnast ning kliendikaardi Partnerkaardi omanikke on tänaseks enam kui 415 000. Kaubamaja annab välja ka oma ajakirja Hooaeg, millel on keskmiselt 120 000 lugejat üle Eesti.

Raamat on saadaval Tallinna ja Tartu Kaubamajas hinnaga 199 kr.

Tallinna Kaubamaja ( http://www.kaubamaja.ee/ ) kontserni kuuluvad AS Tartu Kaubamaja, A-Selver AS, Selver Latvia SIA, Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS, Tartu Kaubamaja Kinnisvara OÜ, SIA TKM Latvija, Kia Auto AS, OÜ Ülemiste Autokeskus, KIA Auto UAB, Kia Automobiles SIA, OptiGroup Invest OÜ, OÜ TKM Beauty, OÜ TKM Beauty Eesti, OÜ Suurtüki NK, AS ABC King, Suurtuki SIA, ABC King SIA ning Rävala Parkla AS. Tallinna Kaubamaja kontserni 2009. aasta käive oli 6,4 miljardit krooni. Ettevõtte aktsiad on alates 1996. aastast noteeritud Tallinna Börsil.