Uudised

MÖÖBLITÖÖSTUSE TOP 2024 VÕITJA ON KITMAN THULEMA

TALLINN, 18.11.2024, www.tööstusuudised.ee - Tänavuse TOPi võitja, avalike ruumide sisustamisele spetsialiseerunud Kitman Thulema AS on oma käivet ja kasumit viimastel aastale järjest kasvatanud.

Tänavune mööblitööstuse TOP näitab kahte asja – et aastad pole vennad ja edu toob lõpuks ainulaadne toode ning julgus valitud rada käia. 

AS Kitman Thulema lõpetas 2023. aasta Eesti mööblitootjate suurima kasumiga – 3,06 miljonit eurot. Müügitulu teeniti 23,27 miljonit, kusjuures mullusega võrreldes kasvas müügitulu 31,95%. 2022. aastal oli müügitulu 17,64 miljonit ja tegevuskasum 1,42 miljonit eurot. Eelmisel aastal oli Kitman Thulema TOPis teisel kohal.

„Nõudlus meie toodete järele püsib stabiilsena, kuigi jah, konkurents on teravnenud,“ kommenteeris ettevõtte käekäiku juhataja Herki Hälvin. „ Samuti on Thulema brändi alt pakutav kontorimööbli müük kasvutrendis, seda nii Eesti disainerite poolt disainitud Thulema omatoodete kui kontorimööbli valiku osas eksklusiivpartneritelt,“ lisas Hälvin.

Müük kasvas Hälvini sõnul eelkõige eritellimusmööbli osas eksporditurgudel. Aastaaruande järgi olid peamisteks eksporditurgudeks 2023. aastal Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Norra, aasta lõpus alustati ka koostööd Islandiga. Mõned suuremad eriprojektid olid näiteks Norras VITA kosmeetikapoodide sisustamine, Oslo lennujaama check-in lettide ja Soome kasarmumööbli tootmine. Kokku ulatus Kitman Thulema eelmise aasta ekspordikäive 2,5 miljoni euroni, mis tähendas võrreldes 2022. aastaga langust 27%. Samal ajal kasvas ettevõtte müük koduturul 46%.

Oli vastuolude aasta

Mööblitööstuste jaoks oli 2023. aasta vastuoluline aasta. Äripäeva infopanga andmetel oli sektori 2023. aasta kogukäive 635,8 miljonit eurot, mis tähendas võrreldes 2022. aastaga kahanemist 4,4%. Pärast kahte kasvuaastat oli 2023. aasta esimene kord, mil valdkonnal tuli leppida koondkäibe kahanemisega. Põhjuseks tarbijate ebakindlus, toormehinna muutused, palgasurve, kinnisvarasektori jahenemine. 

Kuid samas oli valdkonna koondkasum 25,2 miljonit eurot ehk aasta varasemaga võrreldes kasv 57,6%! Tähelepanuväärne on ka see, et 2021. aastal, mil müügitulu oli viimase viie aasta kõrgeid, kahanes kasum viimase viie aasta madalaimaks.

Seda olukorda iseloomustab hästi ka Kitman Thulema juhi Herki Hälvini kommentaar. „Eesti mööblitööstuse olukord on viimastel aastatel olnud pidevas muutumises, 2023. aasta läks ajalukku majanduslanguse ja hinnatõusu aastana. Lisaks energiakriis, mis halvas Eesti tööstusettevõtteid, kaasa arvatud mööblitööstust. 2024. aastal mõjutasid mööblitööstuse seisu enim ostujõu vähenemisest tingitud nõudluse langus siseturul, Eesti tootjate konkurentsivõime vähenemine eksporditurgudel, samuti üldine majanduse jahenemine meie ekspordipartnerite juures. Kindlustunnet pärsivad 2025. aasta alguses rakenduvad maksutõusud,“ nentis Hälvin.

Kindlustunde vähenemist tunnevad ka teised mööblitootjad. TOPi 16. kohal oleva Wermo juhi Raul Vene hinnangul on ebakindlust maailmas palju. “Kuna Wermo prioriteetne eksportturg on USA, siis mõjutavad meie tegevust uue presidendi otsused ja tegevused. Millised need on, ei oska hetkel välja tuua. Osaliselt on meediast läbi käinud tollide teema, samuti mõjutab meid kaudselt jätkuv sõjategevus Ukrainas ja otseselt igasugune maksutõus,” rääkis Vene.

Tartumaal puidust erilahendusi tootva Lumbesteri juht Sergei Rosumovski lisas, et maailmaturul müümise võimalus on küll olemas, aga lihtne seal ei ole ja konkurents on ülitihe. “Eesti on kahjuks muutunud täielikuks ääremaaks ja mingit konkurentsieelist meil enam ei ole. Seega on meie ainuke ainuke võimalus eristuda disainiga, uute materjalidega. Kuna kõik Eesti mööblitootjad on maailmaturu mõttes mikroskoopilised, siis meie võimalus peitub koostöös. Koostöö eesti ettevõtete vahel on aga täiesti omaette teema,” selgitas Rosumovski.