news

KITMAN THULEMA PALKAB TÖÖTAJAID LIHTSA NIPIGA

TALLINN, 13.02.2019, www.aripaev.ee - Äripäeva Infopanga mööblitootmise sektori konkurentsiraporti järgi on valdkonna teravamateks muredeks palgasurve ja tööjõupuudus. Mööblitootja Kitman Thulema juhataja Aivo Sikka ütleb, et nende ettevõttes on kõik ametikohad täidetud.

"Me oleme olnud tublid, oleme kaasanud selleks oma häid sõpru-tuttavaid," rääkis Sikka. "Meil on selline motivatsioonisüsteem, et kes toob uue töötaja, saab selle eest väärilist tasu," paljastas ta oma nipi. Tema sõnul on seda ka teised ettevõtted praktiseerinud, Kitman Thulemas on see kasutusel kuskil aasta. Sikka sõnul võte töötab. "See ei ole nii massiline, aga paar inimest on tulnud."

Kitman Thulema teeb palju ka kõrgkoolidega koostööd. "Võtame praktikante erinevatele aladele ja sealt ka tublimatele teeme ettepaneku tööle jääda," selgitas Sikka.

Kitman Thulemas on tööl kuskil 150 inimest ja 44-45 inimest on vahepeal Sikka sõnul liikunud - läinud ära, tulnud tagasi. "Inimesed ikka vaatavad, kus on parem."

Äripäeva Infopanga konkurentsiraport kirjeldab ka sisenõudluse vähenemist muret ekspordi pärast. Sikka nõustub, et Eesti turumaht eriti ei suurene ja kasv saabki tulla ekspordist. Enda ettevõtte kohta ütleb ta, et 2018. aastal oli väike kasv kodumaisel turul ja ka eksport püsis enam-vähem samas suurusjärgus.

Kitman Thulema kõige suurem ekspordiriik on Soome, aga selle kohta märkis Sikka, et seal hakkab ehitusmaht vaikselt langema. "Eks me siis sellepärast otsimegi teisi turge veel, mis on veel tõusus või siis stabiilses seisus. Vaatame Rootsi poole, seal on meil täna potentsiaali meie eripärast tulenevalt," rääkis ta.

Sikka hinnangul võiks käesolev aasta olla veel stabiilne. "Ma arvan, et paari kuu pärast või poole aasta pärast on näha, kus suunas 2020 võib suuna võtta," lisas ta.

Kitman Thulema arvestab kasvuga 10-12 protsenti aastas. "Me liialt optimistlikud ei ole, liialt pessimistlikud ka ei ole," ütles Sikka. Tema sõnul sõltub Kitman Thulema ehitusturust - kõik pinnad, mis ehitatakse, vajavad ju sisustamist. "Me käime ehitusturu tõusu ja langusega kaasa, projektid kõik veel töös ja praegu läheb meil hästi," ütles Sikka.

Suuremad investeeringud tegi Kitman Thulema ära EASi abiga juba 2015. aastal - EASi kaasabil uuendati 14 tootmis seadet, mis läks maksma 3,4 miljonit eurot. Sellest 800 000 eurot tuli EASilt, ülejäänud oli omafinantseering. Seega on nüüd Sikka sõnul ettevõttel tootmisressurssi on piisavalt, pigem on vaja leida paremaid turge ja kõrgema lisandväärtusega tooteid.