Uudised

TALLINNA KAUBAMAJA TÄHISTAB 60. SÜNNIPÄEVA

TALLINN, 21.07.2020, www.kaubandus.ee - 21. juulil tähistab Kaubamaja oma 60. sünnipäeva. Loe üllatavaid fakte Kaubamajast.

„Kaubamaja on olnud Eesti stiilietalon alates esimesest päevast ning jäänud kaubanduse ja moe määrajaks juba kolmeks põlvkonnaks. Juubeliaastal oleme erilisse fookusesse asetanud Kaubamaja aegadeülese moto – mood muutub, kuid stiil jääb!“ selgitas Kaubamaja turundusdirektor Enel Kolk.

Üllatavaid fakte Kaubamajast:

1. Suure kogunenud rahvahulga tõttu jättis Tallinna Kaubamaja 60 aasta eest plaanitud avamispäeval, 20. juulil oma uksed suletuks. Inimesi oli Kaubamaja avamise ootel kogunenud ukse taha nii palju, et miilits soovitas rüselemise vältimiseks kauplust mitte avada. Töötajad pidid jääma Kaubamajja ööbima, et kauplus järgmisel varahommikul tunglemiste vältimiseks vaikselt avada.

2. Ka Tartu Kaubamaja avamisele 20.detsembril 1966 saabusid suured rahvamassid. Hoolimata ligi 30-kraadisest külmast tulid esimesed ostuhuvilised juba öösel pool kolm uue Kaubamaja ukse taha ootama.

3. Kaubamaja oli üks esimesi ettevõtteid, kes lõi eraldi reklaamiosakonna. Avamisaastatel olid peamised turunduskanalid vaateaknad ja siseraadio. Vaateakende kujundamine oli erakordselt oluline ja 1960ndatel töötas Kaubamaja vanemkustnikuna legendaarne maalikunstnik Olev Subbi. Subbi oli vaateakendel ka tänavu, kuid seekord ehtisid kaunistasid Kaubamaja vaateaknaid tema maalide reprod.

4. Kaubamaja nimeks pidi saama kas Tallinna Universaalkauplus või Tallinna Universaalkaubamaja, need olid otsesed vasted venekeelsele Univermagile või Universalnõi Magazinile. Toonane juhtkond pakkus aga välja eestikeelse Kaubamaja ning neil õnnestus selle sobivuses veenda ka tollaseid otsustajaid.

5. Kaubamaja oli Eestis esimene iseteeninduslik kauplus, kus sai asju katsuda ja proovida ning neid ei pidanud üle leti silmitsemiseks ja proovimiseks küsima. Iseteenindusel põhinev kauplus oli täiesti revolutsiooniline ning arvatavasti oli Tallinna Kaubamaja esimene Nõukogude Liidus, kus selveteenindus sisse viidi.

6. Tallinna Kaubamaja oli esimene Eesti kaubandusettevõte, mis hakkas müügil olevaid kaupu esitlema müügisaalis moeetendustel. Modellidena, keda toona mannekeenideks nimetati, astusid üles Kaubamaja teenindajad. Moedemonstratsioonil esitleti vastu ootusi aga just neid riideid, mis polnud kõige huvitavamad või ilusamad, sest ilusad riided ja importkaup osteti ära niisamagi.

7. Kaubamaja kingituste sektsioon oli esimene, mis sai 1971. aastal ametivormiks pükskostüümi – vesti ja püksid. Toona aga naised valdavalt pikki pükse ei kandnud. Tuntud Leningradi laulja kirjutas Kaubamajale isegi praegu tunnustusena mõjuva kaebuse: „Miks teil on selline riietus? Ega te ole välismaal, vaid ikkagi Nõukogude Liidus!“

8. Kaubamaja oli esimene kauplus, kus töötajad pidid klienti tervitama.

9. Kaubamaja Ilumaailm on olnud paljude maailmakuulsate kaubamärkide esimene müügikoht Eestis. Ka täna on paljude maailmakuulsate kosmeetika kaubamärkide, nagu Urban Decay, Tom Ford, Smashbox, Kiehls, La Mer, Giorgio Armani make-up, Dermalogica, David Mallett austajatel Eestis põhjust sammud just Kaubamajja seada. Ka moegurmaanide lemmikuid Twin-Set, High, Tory Burch, Red Valentino, Desigual, Diesel, iBlues, Marc Jacobs, Longchamp, Kurt Geiger, Superga leiab Eestis vaid Kaubamajast.

10. Algusest peale on Kaubamajas müügil olnud Eesti tootja Marati rõivad. Selle pikaajalise ja tähendusrikka koostöö tähistamiseks lõi Marat tänavu Kaubamaja juubelikollektsiooni.